Academic Affairs‎ > ‎

Prize-giving at 2016-12-14

Inter-school Healthy School Ambassador Training Scheme, Healthy School Programme
(organized by ELCHK Tin Shui Wai Integrated Youth Service Centre, The Evangelical Lutheran Church of Hong Kong)
 Period / Date  Prizes  Name  Remarks  Teacher  Guest
 2015 - 2016  Certificate of Appreciation  YUEN Ka-yiu Cert.  








FCP
 








KYC
 Merit Award  LEE Sze-tung Cert.
   CHAN Kai-yi Cert.
   WONG Shing-git Cert.
   WONG Wang-hin Cert.
   LI Chin-ho Cert.
   CHAN Mei-ki Cert.
   AU Ling-chi, Erick Cert.
   CHONG Chak-yu Cert.
   LAM Sum-yin Cert.
   LIU Hoi-lam Cert.
   TAM Hoi-yan Cert.
   WONG Sin-man Cert.
   WONG Wing-chung Cert.
   WU Tsz-wai Cert.
   YEUNG Tsun-wa Cert.
 Certificate of Participation  LO Mei-chi Cert.



Organic Ambassador Training Scheme
(organized by Hong Kong Organic Resource Centre, HKBU)
 Period / Date  Prizes  Name  Remarks  Teacher  Guest
 2015 - 2016  Certificate Of Graduation  CHAN Wing-yan Cert.   FCP   KYC



元朗區學生全方位增值計劃 2015-2016
(organized by OLE Committee)
 Period / Date  Prizes  Name  Remarks  Teacher  Guest
 2015-10-10  to  
 2016-07-08
 團體獎項-優異表現獎  CHIU Tsz-yu Trophy + Cert.  





CWL
 





KYC
 LI Ziyi Trophy + Cert.
 NG Tsz-ching,  Flower Trophy + Cert.
 CHAN Chun-hei Trophy + Cert.
 LAM Chun-kit Trophy + Cert.
 CHICK Wing-laam Trophy + Cert.
 KONG Yeung Trophy + Cert.
 個人獎項-領導才能獎  LI Ziyi Trophy + Cert.
 CHICK Wing-laam Trophy + Cert.
 個人獎項-落力參與獎  NG Tsz-ching,  Flower Trophy + Cert.



Computer APP Programming (CAP 2016) Competition
(organized by Department of Computing (The HONG KONG Polytechnic University) and The HONG KONG Association of Computer Education)
 Period / Date  Prizes  Name  Remarks  Teacher  Guest
 9/7/2016  First Runner-up
 (Junior Section)
 SO Yan-ching,  Miracle Silver Cap + Cert.  

CWL
 

KYC
 LAM Tsz-kwan Silver Cap + Cert.
 CHAN Yee-kit Silver Cap + Cert.
 LAU Wing-chau Silver Cap + Cert.
 Champion (Senior Section)  CHAN Hi-long,  Ronald Golden Cap + Cert.
 CHICK Wing-laam Golden Cap + Cert.



Robotics Intelligence DIY 2016 Competition (RIDIY 2016)
(organized by HONG KONG Science Museum and Creative Power Education Association)
 Period / Date  Prizes  Name  Remarks  Teacher  Guest
 9/7/2016  First Runner-up
 (Junior Section)
 SO Yan-ching,  Miracle Silver Cap + Cert.  


CWL
 


KYC
 LAM Tsz-kwan Silver Cap + Cert.
 CHAN Yee-kit Silver Cap + Cert.
 LAU Wing-chau Silver Cap + Cert.
 Champion (Senior Section)  CHAN Hi-long,  Ronald Golden Cap + Cert.
 CHICK Wing-laam Golden Cap + Cert.



滅罪及種族共容
(organized by Kwun Tong JPC)
 Period / Date  Prizes  Name  Remarks  Teacher  Guest
 12/11/2016  優異獎  LAW Chun-ho Trophy   KMY   KYC



Mock Legco Debate
(organized by RAAS and Education Bureau)
 Period / Date  Prizes  Name  Remarks  Teacher  Guest
 22/10/2016  The Best Performance Award  CHEUNG Pui-wu

Cert. X2

 

WKC
 

KYC
 Certificate of Participation  LI Hoi-lam Cert.
 ZENG Jiaxin Cert.
 CHAN Yee-lam Cert.
 LAW Kwan-ning Cert.
 TONG Chung-kiu Cert.
 YUNG Man-yan Cert.



Hong Kong Cross Country Championships 2016
(organized by Hong Kong Amateur Athletic Association)
 Period / Date  Prizes  Name  Remarks  Guest
 21/11/2016  Girl’s Youth Individual Champion  CHEUNG Wing-suen Trophy   TWL



Inter-school Athletics Championship 2016-2017
(organized by Hong Kong Schools Sports Federation Yuen Long Secondary Schools Area Committee)
 Period / Date  Prizes  Name  Remarks  Guest
 5,7,8/12/2016  Girls B Overall 8th Place  NG Yuen-ting

Trophy

 

TWL
 LAU Fuk-tsz Trophy
 WONG Chui-ying Trophy
 WONG Chung-ki Trophy
 WONG Wing-lam Trophy
 CHAN Sze-wai Trophy
 SZE Hoi-lam Trophy
 CHEUNG Wing-suen Trophy
 CHEUNG Ka-yan Trophy
 LAW Nga-wun Trophy
 CHUNG Chui-yi Trophy
 TAM Hoi-yan Trophy



Inter-school Cross Country Competition 2016-2017
(organized by Hong Kong Schools Sports Federation Yuen Long Secondary Schools Area Committee)
 Period / Date  Prizes  Name  Remarks  Guest
 15/11/2016  Boys B Individual 9th Place  NG Kwan-ho

Medal

 

TWL
 Boys C Individual 1st Runner-up  LAW Chun-ho

Trophy

 Boys C Overall 3rd Runner-up  KWOK Tsz-wai Trophy
 LAW Chun-ho Trophy
 KWOK Chun-him Trophy
 CHENG Man-hei Trophy.
 HO Chung-wing Trophy
 WONG Chun-ming Trophy
 YEUNG Ho-yin Trophy
 Girls B Individual Champion  CHEUNG Wing-suen

Trophy

 Girls B Overall 7th Place  LAW Nga-wun Trophy
 CHEUNG Wing-suen Trophy
 NG Wing-shan Trophy
 WONG Wing-lam Trophy.
 NG Yuen-ting Trophy
 LEUNG Wing-hang Trophy
 WONG Chui-ying Trophy
 CHUI Hei-man Trophy
 Girls C Individual 1st Runner-up  LAM Yat-long, Anna

Trophy

 Girls C Overall 5th Place  LAW Ming-wai Trophy
 LAM Yat-long, Anna Trophy
 NG Rachel Trophy
 CHAN Hiu-lam, Staria Trophy.
 AU Hoi-ting Trophy
 CHAN Lok-ying Trophy
 LEE Kwan-ting Trophy
 TANG Wing-yiu Trophy